Eraküte

Eraküte » Uudised » Eraküte käivitas 1,8 miljonit eurot maksva Rapla katlamaja
Print

Eraküte käivitas 1,8 miljonit eurot maksva Rapla katlamaja
23. veebruar 2015

Utilitase gruppi kuuluv AS Eraküte käivitas Raplas uue, hakkepuidust soojust tootva 1,8 miljonit maksma läinud katlamaja, mis loob ettevõtte sõnul aluse soojahinna odavnemiseks ligi veerandi võrra.

"Tänu Rapla uue katlamaja valmimisele kasutavad nüüd kõik Erakütte võrgupiirkonnad soojatootmisel puiduhaket, millest toodetud soojus on ligi viiendiku võrra odavam kui maagaasist toodetu. Uue katlamajaga viib Eraküte maagaasi kasutamise miinimumini ning edaspidi on kavas kõik Utilitase grupi ettevõtete, Erakütte ja Tallinna Kütte hallatavad võrgupiirkonnad viia üle taastuvkütusele," ütles AS-i Eraküte juhatuse esimees Priidu Nõmm pressiteates.

Peale katla režiimikatsetuste ja seadistamise lõpetamist esitab Eraküte konkurentsiametile taotluse uue soojuse piirhinna kooskõlastamiseks. "Peale kinnitamist on uus piirhind eeldatavasti ligi 25 protsenti senisest odavam," märkis Nõmm. Nõmme sõnul kasutab Eraküte tulevikus Raplas põhikütusena vaid kohalikku hakkepuitu, mille plussiks on tarne kindlus ja operatiivsus, kuid peamine on soodne hind võrreldes importkütusega, mis otseselt mõjutab soojuse lõpphinda.

Rapla uue katlamaja kogumaksumus oli 1,8 miljonit eurot, millest 880 000 eurot tuli SA  Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) vahendusel Austria kvoodimüügi tuludest. "Raplas valminud kütteprojekt on meile märgilise tähtsusega. Esiteks on see nii rahaliselt kui ka võimsuselt üks suurimaid katlamaju, mida oleme Austria kvoodimüügi rahadest toetanud," ütles KIK-i juhatuse liige Andrus Kimber.

Uus 5-megavatine hakkepuidu katelseade Danstoker töötab automaatrežiimil, ühtses juhtimissüsteemis koos olemasolevate tipukoormuse gaasikateldega. Projekti raames valmis uus katlamajahoone ja ladu koos kütuse laadimisplatsiga. Välja vahetati välistrassid, lammutati vanad põlevkiviõli mahutid ja korrastati kogu katlamaja territoorium. Rekonstrueerimistööde peatöövõtja on OÜ Nordecon Betoon.

Seitsmes Eesti linnas kaugkütte teenust pakkuv AS Eraküte ning AS Tallinna Küte kuuluvad energeetikakontserni Utilitas, mille koosseisus on veel soojus- ja elektritootja OÜ Tallinna Elektrijaam ning käidu- ja hooldusteenuse pakkuja OÜ Väo Hake.

Uudised